O Liberecké palírně

Kdo jsem? Proč to dělám? Jaký je můj cíl?

Nemám nic společného s alkoholem, i když si to spousta lidí myslí.

🚗 Co to je Liberecká palírna?

Palírna je kanál na Youtube. Vydávám kompilace z cest, které za čelním sklem pořizuje moje autokamera. Často totiž za volantem narazím na vtipné či nebezpečné situace, jejichž smyslem zveřejňování je nejen pobavit, ale hlavně předat cenné zkušenosti dál.

Občas si vezmu na hlavu GoPro a vyrazím na výlet, kde natáčím vlogy přímo z auta.


🚗 Proč zrovna Liberecká palírna? 

Název není logický? To máte pravdu! Když jsem zakládal kanál, inspiroval jsem se již zažitým namingem mých existujících kolegů. Ti volili název vždy podle lokality, kde působí a přidali nějakou průmyslovou či jinou oblast. Nehledejte za tím hlubší význam. Spousta lidí si mě plete s palírnou alkoholu.

  • [oblast, kde působím] + [náhodně zvolená průmyslová oblast]
  • Liberecká palírna
  • Plzeňská jehlárenská
  • Hanácká kledlíkárna
  • Ostravská hornická
  • a spousta dalších...


🚗 Proč to Liberecká palírna dělá?

Je to především zábava a koníček, ale také chci předávat zkušenosti ostatním řidičům, kteří se z mých záběrů mohou poučit a vzdělat. Mohou pak víc předvídat a být lepšími řidiči. Rád bych, aby se na silnicích jezdilo bezpečněji a ohleduplněji.


Liberecká palírna / Škoda Fabia Combi 1.9 SDI
Liberecká palírna / Škoda Fabia Combi 1.9 SDI


🚗 Jaké mám auto? 

K Liberecké palírně je typické její auto! Mám zlatou Škodu Fabii Combi z roku 2001 s motorem 1.9 SDI - nafta bez turba s výkonem 47 kW, 63 koní. Výkon na rozdávání nemám, ale o to je to zábavnější. Musíte se s tím naučit pracovat, předvídat, počítat a hlavně zbytečně neriskovat. Motor má malou spotřebu a je prakticky bezúdržbový. Baví mě!

Článek: Jaké byly tři roky s Fabií 1.9 SDI a co bude dál?


🚗 Jakou mám kameru? V čem stříhám? 

V autě mám kameru Mini 0906, která umí točit i dění za autem (dříve jsem měl TrueCam A7s), na hlavu si dávám GoPro HERO5 a stříhám v legálním software Sony Vegas. To je zatím všechno.


🚗 Kdy Liberecká palírna vznikla?

První video na kanál Palírny jsem nahrál v říjnu 2016. Palírna je tedy relativně mladá. Jsou jí necelé tři roky.


Kde se objevím, tam zanechám komentář.


🚗 Čím je Liberecká palírna jiná než ostatní?

Od ostatních se liším svým slabým motorem a tím, že mám zlaté auto. Na sociálních sítích jsem komunikativní, přátelský a nekonfliktní. Odpovím na každý komentář. S videi si dávám hodně práce a vychytávám každý detail, aby byly zajímavé a bavily vás. Kvalita u mě vítězí nad kvantitou. Poctivě se snažím sledovat své kolegy na Youtube a kde se objevím, tam zanechám komentář - to je pro Palírnu nejtypičtější. Palírna je prostě všude!


🚗 Často mluvíš o nějakém sloupku, co to znamená?

Sloupek je elektrická přípojka, kam dashcam komunita lepí své samolepky. Je to jakýsi bod zájmu, který je nějak spjatý s konkrétním autorem. Bod, kde se často setkáváme nebo je bod něčím výjimečný, nicméně hlubší smysl za tím nehledejte.

Průkopníkem sloupků je kanál Plzeňská Jehlárenská. Jehla kdysi jen tak nalepil svoje samolepky na elektrický sloupek v průmyslové oblasti v Plzni a často se tam vracel. Jednou jsem ho vyprankoval tím, že jsem na jeho sloupek nalepil svoje samolepky. Nakonec jsem se rozhodl založit sloupek i v Liberci a vybral jsem místo na veseckém parkovišti.

Často se tam potkávám s fanoušky, konají se tam tuning srazy, lidi tam jezdí chillovat. Je to magické místo. Hodně fanoušků se u sloupku fotí se svými auty a fotky mi posílají - mrkni na článek na blogu nebo rovnou do alba na Facebooku.


🚗 Jaké jsou moje cíle?

Mezi oblíbené dashcam autory jsem se již dostal a jsem na to pyšný. Nyní chci toho samého docílit u svých vlogů z auta. Chci být známým vlogerem!

Mým dlouhodobým cílem a směrem, kterým se chci ubírat, je stát se dobrým partnerem pro značky. Chci se dostat do showroomů a na předváděcí akce. Chci testovat nová auta a nové produkty. Chci být u všeho!

Prvních 10 000 odběratelů jsme dosáhli v červnu 2018.
Moje vysněná meta 20 000 odběratelů se mi povedla překonat v dubnu 2019. Byl to můj dlouhodobý cíl, který se splnil a žádný další už nemám. Díky!


🚗 Jaký je můj bussines model?

Palírnu dělám pro zábavu. Je to koníček! Koníček neděláte pro byznys a tím se já také řídím. Nehodlám na Palírně vydělávat. Nikdy nechci být komerčním kanálem. Směr, kterým se ubírám jsou spolupráce se společnostmi, jejichž produktům věřím, mám je rád a rád jim udělám reklamu formou výměnného obchodu. Tento model je totiž win-win-win!

  1. Já dostanu pěknou věc, nebo si vyzkouším nové auto (win pro mě)
  2. Natočím o tom zajímavé video, které vás bude bavit (win pro vás)
  3. A značce, která mi dané věci propůjčí, udělám reklamu (win pro značku)

Moje zásady

Když jsem zakládal kanál, určil jsem si několik pravidel a zásad, které chci co nejvíce dodržet. Pokud je poruším, napomeňte mě prosím!


🚗 1) Liberecká palírna nebude komerční kanál

Nechci na fanoušcích nic vydělat. Palírna je koníček a tak to zůstane. Peníze získané z reklam a jiných výdělků investuji zpět do vás, do techniky a do zvyšování kvality kanálu.


🚗 2) Nikdy nebudu propagovat produkt, kterému sám nevěřím

Nikdy se nestane, že bych za účelem zisku začal propagovat produkt, kterému sám nevěřím. Zaprodat se je častý problém Youtuberů a Palírna taková být nikdy nechce!


🚗 3) Moje auto bude v garáži tak dlouho, jak jen to půjde

Půlka úspěchu Liberecké palírny je její auto. Slabý SDI motor, co má zvuk jako traktor, je s kanálem natolik spjat, že není prakticky možné, abych si koupil jiné auto. Budu se snažit mít své SDI co nejdéle. Nezklamu vás! Neprodám ho!