Uvažování jednoho dashcamera, aneb kam ten svět sakra spěje?!

10.01.2019

Tento článek je spíše taková óda na blbost. Nechci se nikoho dotknout a nebudu zmiňovat jména.

Myšlenku, že kvalita dashcamu míří do věčných hlubin, šířím už nějaký ten pátek. Vzniká velká spousta nových kanálů, které jsou bez nápadu, bezmyšlenkovitě kopírují jiné autory či publikují totálně nezajímavé záběry. To vede k tomu, že dashcam postupně přestane diváky bavit, klesne mu popularita i sledovanost. A to nikdo nechceme!

Jeden liberecký dashcamer to dotáhl k takové dokonalosti, že vytvořil defacto klon Palírny. Jemu nebylo hloupé doslovně zkopírovat dodatek z mého popisku. Náramná podobnost vizuálu bude určitě také čistě náhodná a o velké shodě v názvu kanálu radši ani nemluvím. Pojďme si to rozebrat podobněji.

Je to přibližně půl roku zpět, co se zjevil na scéně. Říkám si, paráda, další liberečák začal točit! Mrknu na pár videí a nestačím se divit. Jako bych se koukal do zrcadla. Mám déjà vu. Nechal jsem to ale být a situaci dál tiše sledoval z povzdálí.

Palírna 2 docela pěkně rostla, až to jednoho dne dospělo do stádia, kam to dospět rozhodně nemělo. Lidé si mě s ním totiž začali masivně plést. Klikali na jeho videa v domnění, že jsem to já a když je sledovali, vnitřně se domnívali, že koukají na Palírnu. A to už mi jedno není!

Abych to upřesnil, nevadí mi, že mě někdo zkopíroval. Ostatně mělo by mi to spíš lichotit, protože dobré věci se prostě kopírují. Mně vadí, že mě s ním lidi spojují. Že vnitřně spojují jeho názory s mými. Kazí mi to moji značku, kterou jsem tvrdě budoval a nechci si to nechat jen tak líbit!

Co s tím tedy? Problém se kupodivu začal řešit sám. Palírna 2 mi z ničeho nic sám napsal, že tu spojitost a popletení lidí vnímá také a že s tím chce něco udělat. Přejmenuje se!

Říkám, super, konečně mu to došlo a chce napravit své hříchy. Za pár dní vydal video, kde oznámil nové jméno. Slovo Liberecká zmizelo, Palírna 2 také a vznikl nový jednoslovný název, třeba Pampeliška. Ve videu zároveň uvedl velmi střízlivé argumenty, proč tak učinil (brzy se odstěhuje z Liberce a onu spojitost s Palírnou) a já považoval záležitost za uzavřenou.

Jenže! Když se na jeho kanál dívám pár dnů poté, co nevidím. Název Liberecká Palírna 2 je zpět. Říkám si, copak? Chvíli pídím a dozvídám se, že měl zpětnou vazbu od fanoušků, kteří chtěli Palírnu 2 zpátky, tak to udělal. A já se ptám... Kde je ten člověk, co chtěl očistit své jméno? Kde je ten člověk, co měl ty nejtvrdší argumenty pro změnu na Pampelišku? Co se stalo? Pampeliška snad marketingově nefungovala? Nebo?

Nevím, co v tom doopravdy bylo, ale přijde mi to úsměvné. Přitom zrovna on nepatří mezi ty nešikovné, co se střihu týče. Umí udělat zajímavé video. Je velká škoda, že jeho potenciál neumocní vlastním nápadem, kreativitou, originalitou a schyluje se k obyčejnému kopírování a parazitování na jiném jméně. A tohle bohužel nedělá jen Pampeliška. Takových je na dashcam scéně daleko více.

No, a my jsme zase na začátku problému a zároveň na konci tohoto článku. Co bude dál, aktuálně netuším. Co mám dělat? Mám to nechat být? Mám bojovat? Jaký na to máte názor vy?


Závěrem?

Nikdy necouvejte! Nikdy! Stůjte si za kroky, pro které jste se rozhodli a učinili je. Nebuďte názorově nestabilní. Nekopírujte nikoho, buďte originální, buďte svoji. Nemažte komentáře poté, co je zveřejníte. Nemažte videa, která jste se rozhodli nahrát... A hlavně nikdy nepodceňujte lidskou hloupost! Nikdy! :D

Díky! Vaše Palírna 1