Těžko uvěřitelný příběh, aneb lež má krátké nohy a svět je fakt malý

27.08.2018

Povím vám jeden příběh. Pro jednoduchost a krytí nebudu uvádět pravá jména a bude lepší, když budeme pracovat s verzí, že celý tento příběh je smyšlený. Takže jakákoliv podobnost s realitou je předem vyloučena. Budu se snažit být stručný. Jdeme na to!


Před několika lety jsem byl na volné noze a spolupracoval jsem s jednou firmou. Vyvíjel jsem pro ně informační systém, webovky a vše kolem toho. Šéf této firmy byl vášnivý motorkář a seznámil mě s Karlem. Karel byl také vášnivý motorkář a dnes bude hlavní postavou tohoto příběhu. Karel měl vlastní firmu na nějaké výrobky a chtěl po mně vytvořit webovky. Nějak jsme se domluvili, já to pro něho udělal a naše cesty se navždy rozešly.


Mezitím jsem seknul s volnonohařstvím a nechal jsem se zaměstnat u firmy, kde už asi pět let spokojeně pracuji. Seznámil jsem se tu s mnoha lidmi, mezi něž patří i Adam, vášnivý motorkář. Adam má partu, která pravidelně jezdí převážně po republice. Součástí Adamovy party je David vlastnící malý skútr. David je další důležitá postava dnešního příběhu.


Jednoho dne se v našem firemním komunikároru objevila zpráva od Adama, jestli náhodou neznáme jistého Karla, protože ho Adamův kámoš David hledá kvůli podvodu. Adam to psal víceméně ze zvědavosti, protože ve stejnou dobu to už stejně řešila policie. Karlovo jméno mi bylo povědomé. Zbystřil jsem, zapátral v paměti a veškerý popis seděl. Mezitím mi už psal David, že si ho vygooglili a ano, fakt to byl Karel. Začal jsem tedy vyzvídat, co se stalo.


Karel se jednoho dne vydal se svojí partou na expedici kamsi do Rakouska. V Rakousku mají oproti ČR jednu vychytávku, a to, že jejich radary umí fotit zezadu. Jednoduše řečeno, pokuty tam platí i pro motorkáře. Jenže Karel platit nechtěl, a tak vymyslel, jak to obejít. Při pohledu na jeho RZ (SPZ) ho napadlo, že by ji mohl lehce modifikovat. Vzal tedy bílou pásku a z jeho osmičky udělal přelepením trojku. Na první pohled super nápad, ovšem za předpokladu, že by touto modifikací vytvořil neexistující RZ. O tom, že bylo poměrně důležité, aby ho nezastavila žádná hlídka, radši ani nemluvím...
Jenže! Nová RZ, kterou přelepením vytvořil, patřila právě Adamovu kamarádovi Davidovi. Docela náhoda, že?


Davidovi začaly z Rakouska chodit pokuty. Jeho "skútr" páchal v nesmyslnou dobu nesmyslné přestupky, které ani nebyly v jeho technických možnostech. David zároveň na fotkách poznal, že to není jeho motorka a případ začal aktivně řešit. Přelepení RZ bylo navíc provedeno tak amatérsky, že na fotkách bylo dobře vidět a šlo z toho jednoduše vyčíst původní RZ, která Davida dovedla právě ke Karlovi. Bingo! Spadla klec!

Policie si Karla předvolala. Karel se ke všemu přiznal, zaplatil pokutu a za modifikaci RZ dostal na rok zákaz řízení. A to se určitě vyplatilo!


Závěr

Ponaučení? Nelžete, protože lež má krátké nohy. Dřív nebo později to stejně praskne. Zároveň mě fascinuje, jak je svět malý. Celý tento příběh se totiž odehrál na ploše řekněme 200 kilometrů čtverečních v České republice (Rakousko nepočítám).

Hlavně, vysvětlujte Rakušákům, že to vlastně není vaše motorka... Někdy stačí fakt málo, abyste se kvůli neznámému člověku dostali do problémů, které nejsou zrovna dvakrát příjemné.

A co vy? Máte podobné zkušenosti?


Rekapitulace TL;DR

Já kdysi spolupracoval s Karlem. Karel si přelepil RZ a udělal v Rakousku přestupky. Přelepením RZ vyšla Davidova RZ, kterého zná můj kolega z práce Adam. Karel byl nakonec vypátrán a potrestán.